e-pyskowice_Chrzaszcz001.jpg

e-pyskowice.pl | Wystawa plenerowa dorobku ks. dr Johannesa Chrząszcza

Chrząszcz pochodził z okolic Głogówka, gdzie się urodził w roku 1857 w rodzinie chłopskiej. Jesienią 1890 roku zostaje proboszczem parafii św. Mikołaja w Pyskowicach i jest nim aż do śmierci w roku 1928 (1).

e-pyskowice_Chrzaszcz001.jpg

Był dobrym gospodarzem, kościół parafialny zawdzięcza mu piękne witrażowe okna, obrazy drogi krzyżowej, nowe organy, grotę Matki Boskiej z Lourdes na placu kościelnym.
Poza aktywnością duszpasterską jest wielkim społecznikiem. Założył Katolickie Stowarzyszenie Mężczyzn oraz młodzieży opuszczającej mury szkolne. Założył też pierwszą w mieście parafialną kasę pożyczkową. Był także członkiem komisji egzaminacyjnej istniejącego w Pyskowicach seminarium nauczycielskiego.


Jego największym sukcesem było utworzenie górnośląskiego katolickiego konwiktu dla chłopców w Gliwicach. Przy tylu obowiązkach i tak dużej aktywności Chrząszcz znajdował również czas na pracę naukową i literacką. To tylko skrót jego dorobku.

e-pyskowice_Chrzaszcz002.jpg

Całość dokonań ks. dr Johannesa Chrząszcza możecie Państwo poznać odwiedzając wystawę plenerową pt. „Postać i działalność ks. dr Johannesa Chrząszcza” na pyskowickim rynku. To pierwsza wystawa w takiej formie w naszym mieście. Wystawę można oglądać do 26 kwietnia – zapraszamy.

(1) ks. dr Johannes Chrząszcz jest autorem „Historii Pyskowic…”, był księdzem i wieloletnim proboszczem pyskowickiej parafii, tutaj też, na cmentarzu obok kościółka św. Stanisławka, znalazł miejsce ostatniego spoczynku. Grób jego istnieje do dziś, ocalała również płyta nagrobna, brakuje jedynie krzyża.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz