c983ef15986dcc2ec42387fa127e7ce7.jpg

Toszek

Toszek od północy graniczy z gminą Wielowieś, od południa z gminą Rudziniec a od wschodu z miastem Pyskowice. Zachodnia granica gminy Toszek pokrywa się z granicą województw: śląskiego i opolskiego.

Co warto zobaczyć w Toszku?

Najmocniej wrośnięty w historię Toszka jest Zamek. Początkowo warowny, wielokrotnie przebudowywany, łączy w sobie elementy stylu gotyckiego i baroku. Nie wiadomo dokładnie, kiedy na górującym nad okolicą wzgórzu zbudowano pierwszy drewniany gród obronny, możliwe że nastąpiło to już w okresie wczesnopiastowskim w X – XI wieku. Zamek toszecki zaprasza przez cały rok i oferuje m.in. zwiedzanie wieży z tarasem widokowym i wystaw czasowych (np. „Średniowieczne Zamki Europy i Bliskiego Wschodu” – unikalna prezentacja miniatur kopii zamków, „Wystawa strojów renesansowych”).

{gallery}Galerie/Toszek/Bewerie,watermarkimage=logo-watermark.png,limit=3{/gallery}

Miejscem, którego nie można pominąć w wędrówce po Toszku jest Rynek, ze zbudowanym w 1836 r. Ratuszem. Znajduje się on w staromiejskim układzie urbanistycznym – wpisanym do rejestru zabytków. Dookoła Rynku istnieje zwarta zabudowa, pochodząca z połowy i końca XIX w., a także z różnych okresów pierwszej połowy XX w. W części centralnej Rynku znajduje się figura św. Jana Nepomucena, od 1725 r. stojąca na kamiennym cokole.

{gallery}Galerie/Toszek/Miasto,watermarkimage=logo-watermark.png,limit=3{/gallery}

W Toszku znajduje się również Cmentarz żydowski, mieszczący się przy ul. Wielowiejskiej. Cały kirkut otoczony jest kamiennym murem. Na cmentarzu zostali pochowani Żydzi z Toszka i okolicznych miejscowości.

Gmina Toszek stanowi również przystań dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej, którzy zmęczeni podróżą mogą zatrzymać się w gospodarstwach agroturystycznych i poczuć iście wiejski oraz śląski klimat rozsmakowując się swojskim jadłem.

Lasy wokół Toszka obfitują w jagody, grzyby i zwierzynę łowną a bogate w ryby stawy przyciągają wędkarzy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz