e-pyskowice.pl | Przełomowa idea wielkiego umysłu
Przełomowa idea wielkiego umysłu – medycyna ortomolekularna.
Prekursorem medycyny ortomolekularnej jest Linus Pauling, dwukrotny laureat nagrody Nobla.
Nazwa ortomolekularny pochodzi od wyrażeń „orthos” (z gr.) — właściwy, prawidłowy oraz „molecula” (z łac.) — drobina, cząsteczka, komórka. Pauling w następujący sposób opisał swoją koncepcję: „Medycyna ortomolekularna pozwala na utrzymanie dobrego stanu zdrowia poprzez zastosowanie różnych stężeń substancji, które naturalnie występują w organizmie człowieka.
Celem wyznaczonym przez medycynę ortomolekularną jest:
- zapobieganie chorobom;
- przedłużenie życia;
- poprawa stanu zdrowia oraz jakości życia;
- zjednoczenie ciała wraz z jego psychiką.
Kilka kwestii do przemyślenia:
- jeśli nie oddychasz organizm sygnalizuje Ci „weź oddech”, jeśli go nie weźmiesz za 3-4 minuty – umierasz,
- jeśli odpowiednio nie nawodniłeś organizmu da Tobie znać w postaci np. wyschniętych ust, uczuciu pragnienia, jeśli przez 7 dni nie wypijesz wody – umierasz,
- jeśli nie zjesz posiłku, czujesz głód, organizm mówi CCi „zjedz coś”, jeśli przez około 14 dni nic nie zjesz – umierasz,
Jeśli brakuje Ci witamin, minerałów, pierwiastków śladowych, jak organizm zasygnalizuje Ci i kiedy?
– póki masz zgromadzone w sobie środki, organizm czerpie te składniki kosztem Twoich kości, zębów, organów i nic się nie dzieje, o niczym nie wiesz – dopiero po czasie usłyszysz diagnozę, że jest bardzo źle!
Założeniem medycyny ortomolekularnej jest dostarczanie Twojemu organizmowi codziennie odpowiedniej ilość mikroskładników odżywczych takich jak witamin, mikroelementów i substancji mineralnych pochodzenia naturalnego (nie syntetycznego), w celu utrzymania Twojej wydajności, wytrzymałości oraz odporności na choroby. Medycyna ortomolekularna wychodzi z założenia, iż mechanizmy zdrowia i mechanizmy choroby są ze sobą ściśle powiązane, a zmiany w procesach biochemicznych komórki zaczynają się o wiele wcześniej, niż rozwiną się wyraźne objawy choroby w obszarze danego narządu. Podstawowym elementem jest system regulacji z zastosowaniem minerałów (biopierwiastków). Medycyna ortomolekularna zajmuje się właśnie badaniem stężenia wspomnianych witamin we krwi, dzięki czemu możliwe jest dokładne ustalenie ich niedoborów w naszym organizmie. Jest to również nauka, która bada interakcję pomiędzy tymi cząstkami, a także określa dokładnie funkcje, jakie spełniają w naszym organizmie. Warto wiedzieć, iż tego typu witaminy oraz mikroelementy występują w pożywieniu spożywanym przez każdego z nas, jednak nie każdy układ pokarmowy jest w stanie przyswoić niezbędne witaminy. Z tego powodu należy je nieustannie dostarczać do naszego organizmu, aby w pełni cieszyć się zdrowiem.
Już Hipokrates 2400 lat temu powiedział „Jesteś tym co jesz”. Dziś wobec zachodzących przemian w sposobie masowej uprawy roślin z wykorzystaniem np. pestycydów i innych środków oraz sposobie hodowli zwierząt z użyciem antybiotyków – cytat „Jesteś tym co jesz” dzisiaj nie jest aktualny – dziś jak mówi Dr. Jan-Bernard Delbe „Jesteś tym co przyswajasz”, czyli co jesteś w stanie przyswoić dobrego swojej komórce, a co jesteś w stanie złego wydalić z siebie.
Kontakt: lr.twojczas@gmail.com