czystek000.jpg

Czystek – wyjątkowe właściwości

Czystek pochodzi z okolic Morza Śródziemnego. Jest małym krzewem o pachnących, białych, różowych lub czerwonych kwiatach.

czystek000.jpg

Nie ma nic wspólnego z różą, mimo że jego angielska nazwa to „kamienna róża”. Czystek rośnie głównie w okolicach Morza Śródziemnego i północnej Afryce, ale można go też znaleźć w regionie Kaukazu. Lubi suchą, jałową glebę. Może być porównywany z innymi roślinami zielnymi znanymi w północnej Europie, które również kwitną na ubogich glebach. Ludzie korzystają z dobroczynnych właściwości czystka już od ponad 2000 lat.

Jego żywica jest w mirrze znanej już ze Starego Testamentu. Oto kilka powodów, dla których warto go pić:

1. Czystek wzmacnia układ immunologiczny i działa antyoksydacyjnie

Czystek zawiera imponujące ilości polifenoli. Polifenole, czyli witaminy XXI wieku (witamina P), są związkami fenolowymi, które działają antyoksydacyjnie i wzmacniająco na naszą odporność. Są dobrym „lekiem” na opryszczkę, grypę, drożdżycę czy boreliozę (chorobę przenoszoną przez kleszcze). Działają w ten sposób, że osłaniają komórkę i unieszkodliwiają wolne rodniki – czyli intruza. Jest to poniekąd właściwość także antybiotyczna: bakterie, wirusy czy drobnoustroje „sklejają się” z polifenolami, dzięki czemu nie są w stanie połączyć się z błoną komórkową, którą mogłyby uszkodzić. Tym samym, proces starzenia się organizmu również zostaje opóźniony. Potencjał antyoksydacyjny naparu z czystka jest trzykrotnie wyższy od potencjału antyoksydacyjnego zielonej herbaty. Warto też wiedzieć, że witamina P jest skuteczniejsza od witaminy C czy witaminy E, a w połączeniu z nimi, podwaja swoją moc.

2. Czystek nie zawiera substancji psychoaktywnych

W przeciwieństwie do zielonej herbaty, susz z czystka nie zawiera teiny, teofiliny, teobrominy. Napar z czystka z powodzeniem może pić każdy: dzieci od trzeciego roku życia, kobiety w ciąży, matki karmiące i osoby starsze. Jedyne co możemy poczuć po wypiciu naparu z czystka, to lekkie uczucie suchości w ustach – efekt działania składników antywirusowych. Ważne, żeby susz czystka pochodził z kontrolowanych upraw i składał się niemal w całości z suszonych listków i kwiecia. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie odpowiedni smak i dawkę dobroczynnych właściwości.

3. Czystek usuwa metale ciężkie z organizmu

Organizm palaczy oraz osób pracujących w zanieczyszczonym środowisku, narażony jest na kumulowanie się rtęci, ołowiu, kadmu. Nadmiar metali ciężkich w tkankach może grozić zaburzeniem ich pracy i nieprawidłowym rozwojem. Czystek wiąże te toksyczne substancje i usuwa je z organizmu. Pamiętajmy jednak, aby sam czystek pochodził z wolnych od zanieczyszczeń upraw, wtedy jego działanie jest najbardziej skuteczne.

4. Czystek działa antybakteryjnie, antywirusowo i antygrzybicznie

Czystek przyniesie ulgę cierpiącym np. na łupież, łuszczycę, trądzik, egzemy, rozrost candida albicans, chroniczne i powtarzające się infekcje zatok, rozmaite grzybice skóry i paznokci, infekcje spowodowane przez gronkowca złocistego, wirusa opryszczki, wirusa półpaśca, zakażenia Helicobakter Pylori i inne schorzenia spowodowane namnożeniem się w ustroju niechcianych wirusów, bakterii i grzybów. Pomoże nawet tym, którym nie pomagają już żadne antybiotyki. Ma także działanie antyalergicznie (antyhistaminowe).

5. Czystek zapobiega chorobie niedokrwiennej serca

Czystek rozpuszcza zatory i zakrzepy.

6. Czystek wpływa na higienę jamy ustnej i działa alkalizująco

Działanie antybakteryjne czystka wpływa również na stan zdrowotny jamy ustnej – niszczy drobnoustroje i ma działanie lekko wybielające. Dlatego warto profilaktycznie przepłukiwać usta naparem z czystka (w taki sam sposób, w jaki płucze się zęby płynem antybakteryjnym). Warto wiedzieć, że napar z czystka, podobnie jak inne herbaty ziołowe odkwasza organizm, czyli działa alkalizująco na krew, co jest bardzo wskazane w diecie wysokobiałkowej osób odchudzających się i aktywnych.

7. Czystek zmienia zapach naszego ciała

Najprawdopodobniej ta właściwość jest spowodowana umiejętnością usuwania toksyn z organizmu. Najczęściej to one powodują nieprzyjemny zapach naszego potu. Po kilku tygodniach regularnego stosowania czystka, wydzieliny ciała są znacznie łagodniejsze w odbiorze, można więc uznać, że działają lepiej niż antyperspirant, ponieważ rozprawiają się z przykrym zapachem „od wewnątrz”.

czystek001.jpg

Jak widać ogólnie przyjęte stwierdzenie „na wirusy nie ma lekarstwa” jest w istocie niezmiernie dalekie od prawdy.

Jaki wybrać i jak stosować czystek:

Żeby czystek był rośliną, która rzeczywiście nam służy, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka elementów:

  1. Najlepszy jest susz cięty, nie mielony, powinien zawierać możliwie jak najmniej gałązek, które nie mają takiej wartości, jak liść.
  2. Warto zainwestować w czystek bio /ekologiczny, z upraw kontrolowanych – jest najmniej zanieczyszczony toksycznymi związkami. Może taki produkt jest nieco droższy, ale mamy wówczas pewność, skąd został pozyskany.
  3. Napar z czystka powinien być pity regularnie i przez długi czas, najlepiej przy każdej sposobnej okazji, wtedy zaczniemy odczuwać korzyści z jego stosowania.

Karta produktu [wersja do druku]: PDF

Linki do innych produktów w wersji pdf: [1] – temat zdrowia [2] – temat urody

Odwiedź też profil na Facebook LR Health & Beauty Zdrowa Tradycja

Podobne wpisy

Dodaj komentarz